Co je to Karát

Každý z nás se již alespoň jednou setkal s tímto pojmem a to především v souvislosti s Diamanty nebo Zlatem.
Karát, zkráceně ct, je speciální jednotka používaná pro určení váhy diamantů a dalších drahých kamenů. Jeden karát představuje pětinu gramu, tedy 200 miligramů, a váha se zpravidla zaokrouhluje na setiny.
Původ slova karát sahá až do středověku. V minulosti se k měření hmotnosti drahých kamenů používala semena rohovníku, známá také jako svatojánský chléb (latinsky Ceratonia siliqua). Oficiální jednotka metrický karát, která má přesně stanovenou váhu 0,2 g, byla zavedena až v roce 1907.
Tento způsob měření hmotnosti drahokamů je stále v platnosti. Dnes už k vážení však nevyužíváme semínka, ale speciální váhy s přesností na tisíciny gramu.
Kromě hmotnosti se pojem karát používá také v souvislosti s klenotnickými slitinami, především se zlatem, kde označuje jejich čistotu. V tomto případě se používá zkratka kt nebo pouze k. Můžete se tedy setkat s označením 14k nebo 24k zlato.
Čím vyšší číslo karátů, tím větší podíl vzácného kovu slitina obsahuje. V praxi se však často stává, že lidé zaměňují karátovou hmotnost s velikostí kamene. Mnozí z nich si myslí, že větší počet karátů automaticky znamená větší kámen. To ale není vždy pravda. Počet karátů určuje pouze hmotnost, ne velikost kamene. Tedy není žádnou výjimkou, že dva diamanty s totožnou karátovou hmotností mohou vypadat vizuálně rozdílně.
Čím větší diamant, tím vyšší cena?
To není vždy pravda. Hmotnost diamantu není jediným faktorem, který ovlivňuje cenu. Důležitý je soubor tzv. 4C (Carat – hmotnost, Colour – barva, Clarity – čistota, Cut – brus).
Může se tedy stát, že větší diamant, který vykazuje horší výsledky v jednom nebo více dalších parametrech, bude levnější než diamant s nižší hmotností. Barva i čistota mají totiž vlastní hodnotící systém. Například u barvy cenu snižují žluté až hnědé tóny.