Druhy perel
U perel rozlišujeme hned několik druhů...
Sladkovodní:
Perly jezerní či říční, obecně nazývané sladkovodní. Kromě čistě bílé barvy mohou mít i různé pastelové tóny, jako je růžová, lila nebo zelenkavá. Vynikají výrazným leskem a odolností. Jejich velkou výhodou je také velmi dostupná cena. Je to hlavně tím, že v jedné perlorodce lze vypěstovat až 20 perel.
Akoya:
jsou mořské, uměle kultivované perly, které pocházejí nejčastěji z Japonska. V přírodě se mohou vyskytovat v čistě bílé barvě, ale i s jemným zabarvením. Jejich velikost dosahuje v průměru 7 mm.
Často se setkáte s téměř dokonale kulatými, čistě bílými Akoya perlami, které jsou oproti sladkovodním zářivější.
Tahitské:
Tahitské perly patří mezi nejvzácnější perly vůbec. Vznikají ve speciálním druhu ústřic s černým okrajem, a to především v oblasti Francouzské Polynésie. Ve světě šperků jsou relativně novým objevem. Velikostí jsou spíše nadprůměrné, dosahují kolem 10 mm. Jsou tmavě zelené až černé a mají nádherný kovový lesk.
Perly Jižního Pacifiku:
Tyto perly patří mezi nejvzácnější druhy mořských perel a pro svou velikost a jedinečnou krásu jsou velmi žádané. Pohybují se na škále od čistě bílé až po výrazně zlatavou. V průměru jsou o několik milimetrů větší než Akoya perly, většinou se pohybují od 10 do 16 mm
Barokní Perly:
Jejich povrch může být různě zvrásněný a hrbolatý. Zatímco u kulatých perel si nejvíce ceníme pravidelnosti a souměrnosti, u barokních perel je to přesně naopak. Hodnotnou se stává jejich originalita a výjimečnost. Žádné dvě barokní perly totiž nikdy nebudou úplně stejné.