Laboratorní (LG) diamant vs. Přírodní

19.03.2023
Jaký je rozdíl mezi přírodním a laboratorním diamantem?

Přírodní:
Přírodní diamanty vynikají vysokou cenou, která odráží jejich exkluzivitu a vzácnost. Získávají se totiž těžbou ze země a na jeden karát (0,2 gramu) diamantů je třeba vytěžit až tunu horniny. Z vytěžených kamenů je navíc jen 20 % vhodných pro šperkařské účely. 

Diamanty vznikaly před miliardy let hluboko v zemském plášti za působení extrémního tlaku a vysokých teplot. Od nepaměti symbolizují tradici, luxus a trvalou hodnotu. Stojí za nimi dlouhá historie, během které byly obohaceny o mnohé legendy a symboliku. Nejčastěji byl spojován s motivem lásky, díky čemuž se stal nejvyhledávanějším kamenem do zásnubních prstenů.

Na Mohsově stupnici jsou diamanty vůbec nejtvrdším nerostem na Zemi.
Diamanty jsou velmi odolné vůči mechanickému i chemickému poškození a proto jsou takřka věčné.

Laboratorní:
Je třeba zdůraznit, že se v obou případech jedná o pravé diamanty. Díky pokroku vědy pouze rozlišujeme podmínky jejich vzniku.

Oproti přírodnímu diamantu, vzniká ten Laboratorní – jak už název napovídá v laboratořích, kde jsou simulovány podmínky ve kterých kámen přirozeně roste. Tím se doba růstu kamene, značně sníží jen na několik let, oproti stovkám jak je tomu u přírodních diamantů.S přírodními diamanty mají ty laboratorní společné chemické složení, a dokonce i naprosto identické fyzikální a optické vlastnosti. V čem se naopak liší, je čistota a dokonalost vnitřní struktury.

Další významný rozdíl je v ceně a ta bývá o 20 až 50 % nižší než u přírodních diamantů. A právě ve spojení vysoké čistoty a příznivé ceny leží největší plus laboratorních diamantů.Při testech diamantovou zkoušečkou, reagují přírodní i laboratorní diamanty stejně. 

Pro zjištění původu jsou proto potřeba speciální přístroje v gemologických laboratořích, které zkoumají kámen z hlediska stopových prvků, krystalového růstu a dalších parametrů. I k laboratorním diamantům jsou vydávány certifikáty mezinárodních laboratoří.