Proč některé diamanty svítí modře pod UV světlem

29.04.2023

Už se Vám někdy stalo, že jste šli do nočního klubu a najednou jste si všimli, že některé diamanty na vašich špercích modře "svítí"?

Na tuto otázku jsem odpovídala už nesčetněkrát, většinou když se klient vrátil s pocitem, že některé z jeho diamantů nejsou pravé.

Jedná se takzvaně o FLUORESCENCI. 

Diamanty jsou krystalické uhlíky, proces při kterém vznikají, probíhá cca 75-125 km pod povrchem země, kde se obvykle nacházejí sopečné schránky.

Fluorescence se začíná u diamantů objevovat, pokud se během procesu krystalizace, nachází stopová přítomnost minerálního bóru.

Fluorescence může probíhat v různých barvách (žlutá, zelená, bílá, oranžová…), ale nejčastěji se setkáme právě s tou modrou.

Odhaduje se, že až 50% všech diamantů za speciálních podmínek – jako například pod UV lampou, fluorscentují.

Podle GIA, (Americký Gemologický Institut) rozlišujeme 5 úrovní diamantové Fluorescence:
1, Žádná (NONE)
2, Slabá (FAINT)
3, Střední (MEDIUM)
4, Silná (STRONG)
5, Velmi silná (VERY STRONG)

Velmi často se stává, že diamanty s různou intenzitou fluorescence, bývají umisťovány ve špercích vedle sebe. Různé intenzity fluorescence nemají většinou vliv na celkový vzhled šperků na přirozeném světle. Fluorescence jako taková není vnímána negativně, ale vždy záleží na osobní preferenci.

V mnoha případech můžete vysoká intenzita příjemně ovlivnit cenu šperků. Někdy může fluorescence dokonce výrazně zlepšit barvu diamantu, pouze v některých případech může způsobit matný, zakalený vzhled.