Tvrdosti Kamenů

03.05.2023

Carl Friedrich Christian Mohs: Průkopník mineralogie ...


Carl Friedrich Christian Mohs byl významný německý geolog a mineralog, narozený 29. ledna 1773. Studoval chemii, matematiku a fyziku na Univerzitě v Halle. V roce 1802 přicestoval do Rakouska, kde se věnoval třídění a popisu minerálů ze soukromé sbírky bankéře J. F. van der Nülla.

V roce 1812 byl jmenován profesorem mineralogie na Joanneu ve Štýrském Hradci. Právě zde začal systematicky zkoumat fyzikální vlastnosti minerálů a na jejich základě je klasifikovat. Tento přístup se výrazně lišil od tehdejší běžné praxe, kdy mineralogové rozdělovali minerály primárně podle jejich chemického složení.

Jedním z jeho nejvýznamnějších přínosů vědě byla Mohsova stupnice tvrdosti, která se používá dodnes k určování relativní tvrdosti minerálů.

MOHSOVA STUPNICE OD NEJMĚKČÍCH NEROSTŮ PO NEJTVRDŠÍ:

1. Mastek
2. Sůl kamnná
3. Kalcit
4. Fluorit
5. Apatit
6. Živec
7. Křemen
8. Topaz
9. Korund
10. Diamant

Nejtvrdší minerály a drahokamy

Tvrdost byla dříve klíčovým kritériem pro rozlišení mezi drahokamy a polodrahokamy. Za drahokam se považoval kámen s tvrdostí vyšší než křemen (tedy více než 7 na Mohsově stupnici).

Mezi nejtvrdší drahokamy patří:

  • Akvamarín (7,5–8)
  • Topaz (8)
  • Korund (9) a jeho odrůdy:
    • Rubín (9)
    • Safír (9)
  • Smaragd (7,5–8)

Na vrcholu stupnice stojí diamant, král drahokamů, s tvrdostí 10.

Je diamant skutečně nejtvrdší?

Ačkoliv diamant zaujímá nejvyšší pozici na Mohsově stupnici, vědecký výzkum ukázal, že existují ještě tvrdší materiály. V roce 2009 byly v jednom z meteoritů objeveny dvě nové modifikace uhlíku, podobné diamantu, ale s vyšší tvrdostí.

Nejtvrdší známý materiál na světě je syntetickou modifikací diamantu a nese označení ADNR (Aggregated Diamond Nanorods). Tento materiál, vytvořený vědci z Bayreuthské univerzity v roce 2005, vznikl nanokrystalizací diamantu. Jeho molekuly mají strukturu fullerenů a vytvářejí řetězce o délce přibližně jednoho mikrometru. ADNR dokáže odolat tlaku až 491 gigapascalů, čímž překonává přirozený diamant.